A cserbenhagyás és a segítségnyújtás elmulasztása nem azonos cselekmény. A cikkben definiáljuk a cserbenhagyás büntetőjogi tényállását és a segítségnyújtás elmulasztásától való elhatárolását a könnyű megérthetőség jegyében.
A cserbenhagyás fogalma
Cserbenhagyás akkor valósul meg, ha
– a közlekedési balesetben érintett jármű vezetője nem áll meg a helyszínen,
– illetve úgy távozik onnan, hogy nem győződik meg arról hogy van-e a helyszínen segítségnyújtásra szoruló sérült személy, vagy olyan személy, akinek az élete, vagy testi épsége közvetlen veszélyben van.
A cserbenhagyás tehát a megállási és meggyőződési kötelezettség elmulasztását jelenti egy olyan baleseti szituációban, amely magában hordozza a sérülés bekövetkezésének valószínűségét. A bírói gyakorlat szerint ugyanis a pusztán dologrongálódással járó baleset résztvevője nem valósít meg cserbenhagyást akkor, ha nem tesz eleget megállási és meggyőződési kötelezettségének. Feltéve hogy a baleset nem volt alkalmas testi sérülés előidézésére.
A közlekedési baleset helyszínének elhagyása tehát nem minősül cserbenhagyásnak akkor, ha egyértelmű hogy nem történhetett személyi sérülés. Ilyen pl. az az eset, amikor két szembejövő gépjármű visszapillantó tükrei összekoppannak, de kár nem következik be. Ha azonban a sofőr észleli, hogy a szembejövő gépjármű ajtajának üvege betörik a tükrök ütközése miatt és nem áll meg, a cserbenhagyás vétsége megállapítható. Utóbbi esetben fennáll a sérülés reális lehetősége. Szintén megvalósul a bűncselekmény akkor, ha a sértett a frontális ütközés elkerülése érdekében kénytelen a vízelvezető árokba hajtani és a szembejövő, ezt észlelő sofőr megállás nélkül elhagyja a helyszínt. Ebben esetben ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy vízelvezető árokba hajtó jármű vezetője és utasai megsérülnek.
A cserbenhagyás és a segítségnyújtás elmulasztása elhatárolása
Ha a baleset helyszínén sérült, segítségnyújtásra szoruló személy van, nem cserbenhagyás, hanem segítségnyújtás elmulasztása miatt vonható felelősségre az elkövető, ha megállás nélkül továbbhajt.
Az elkövetők
Fontos tudni, hogy cserbenhagyás elkövetője nemcsak a baleset okozója vagy sértettje lehet, hanem az is, aki a közlekedési szituáció részese volt, de el tudta kerülni az ütközést. Pl. az a sofőr is elkövetheti, aki hirtelen kormánymozdulattal elhagyja az úttestet, vagy áttér a másik sávba. A helyszínen tartózkodó gyalogosok, illetve a balesetben érintett jármű utasai nem vonhatók felelősségre cserbenhagyás miatt. Viszont felbujtó lehet az az utas, aki a továbbhajtásra utasítja, vagy felhívja a járművezetőt.
A bűncselekmény csak szándékosan követhető el, ennek megfelelően nem állapítható meg a sofőr felelőssége akkor, ha nem észlelte a közlekedési balesetet.
Nem állapítható meg cserbenhagyás akkor, ha az elkövető olyan parkoló autóval ütközik, aminek a hatókörében nincsen senki.